Оцінювання впливу "Львівводоканалу" на довкілля

  • N. Yu. Khomko Національний університет "Львівська політехніка", м. Львів
  • M. V. Ruda Національний університет "Львівська політехніка", м. Львів
Ключові слова: мулові майданчики; очисні споруди; каналізаційні відходи; кек; каналізаційний колектор.

Анотація

Проаналізовано екологічні проблеми функціонування очисних споруд "Львівводоканалу". Досліджено каналізаційні споруди міста Львова, що складаються з двох технологічних ліній, які розташовані на правому і лівому берегах річки Полтва. Встановлено, що незадовільний стан систем водовідведення і пов'язане з цим забруднення водойм є однією з головних проблем навколишнього природного середовища України, що становить значний ризик для здоров'я населення. Наявні технічні споруди для відведення та оброблення стічних вод знаходяться на прогресуючій стадії фізичного розпаду. Оскільки провести значну заміну установок найближчим часом є нереалістично, терміново потрібно розробляти концепції і заходи з ремонту наявних установок, які покращують очистку стічних вод і можна їх використати в наступні роки. Проведено дослідження стосовно впливу очисних споруд на територію підприємства, визначено вміст важких металів у осаді первинних відстійників та у ґрунті, що знаходиться у межі зони впливу цього техногенного об'єкта. Підтверджено, що значні концентрації фенолу, формальдегіду та інших антисептиків спричиняють денатурацію білків протоплазми, а ефір і ацетон руйнують оболонку живих клітин. Встановлено, що на територіях (на захід та на північ від мулових майданчиків) є перевищено норми вмісту важких металів: кадмію, міді, нікелю, свинцю, хрому, цинку. Ці важкі метали належать до І та ІІ класів небезпеки. Не виявлено перевищень ГДК та фонових концентрацій з амонію обмінного, фосфору (рухомі форми), нітратів, сульфатів, хлоридів в об'єднаній пробі ґрунту на північ від мулових майданчиків.

Біографії авторів

N. Yu. Khomko, Національний університет "Львівська політехніка", м. Львів

канд. техн. наук, доцент, кафедра екологічної безпеки та природоохоронної діяльності

M. V. Ruda, Національний університет "Львівська політехніка", м. Львів

асистент, кафедра екологічної безпеки та природоохоронної діяльності

Посилання

Biliavskyi, H. O., Butchenko, L. I., & Navrotskyi, V. M. (2002). Osnovy ekolohii: teoriia ta praktykum. Kyiv: Libra. 352 p. [In Ukrainian].
Bobylov, Yu. P., Bryhadyrenko, V. V., Pakhomova, O. Ie. (Ed.), et al. (2014). Ekolohiia. Kharkiv: Folio. 666 p. [In Ukrainian].
GOST 17.4.3.01.-83. Ohrana prirody. Pochvy. Obshhie trebovanija k otboru prob. [In Russian].
GOST 17.4.4.02–84. Ohrana prirody. Pochvy. Metody otbora i podgotovki prob dlja himicheskogo, bakteriologicheskogo, gel'mintologicheskogo analiza. [In Russian].
PDK № 3210–85. Predel'no dopustimye koncentracii himicheskih veshhestv v pochve (PDK). [In Russian].
SANPiN 42–128–4433–87. Sanitarnye normy dopustimyh koncentracij himicheskih veshhestv v pochve. [In Russian].
Zapolskyi, A. K., Saliuk, A. I., & Sytnyk, K. M. (Ed.). (2001). Osnovy ekolohii. Kyiv: Vyshcha shkola. 358 p. [In Ukrainian].
Опубліковано
2018-05-31
Як цитувати
Khomko, N. Y., & Ruda, M. V. (2018). Оцінювання впливу "Львівводоканалу" на довкілля. Науковий вісник НЛТУ України, 28(5), 83-87. https://doi.org/10.15421/40280518
Розділ
Екологія та довкілля

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають