Вплив сучасних викликів на розроблення перспективних освітніх програм лісового господарства

  • Бастіан Кайзер Університет прикладних наук, м. Роттенбург-ам-Неккар
Ключові слова: лісівнича освіта; міждисциплінарність та інтрадисциплінарність; історія лісівництва; соціальна відповідальність та завдання; створення інституційного профілю; індивідуальне профілювання

Анотація

Виживання Роттенбурзького університету прикладних наук (РУПН) неодноразово було сумнівним політично в середині 90-х років ХХ століття. Це було зумовлено політикою економії бюджетних коштів, і не пов'язано з тим, що більше не потрібні добре підготовлені науковці у галузі лісівництва. Університети прикладних наук, у яких пропонують програми з лісівництва (п'ять) та лісогосподарські факультети (чотири) у Німеччині, є досить малими і не мають, як і лісове господарство, сильного лобі. На відміну від деяких конкурентів, у цій нестабільній ситуації РУПН обрав не зміни у своєму чіткому лісівничому профілі, а ширше, орієнтоване на майбутнє, розуміння сучасного лісового господарства. Для цього орієнтувалися на досвід власного минулого та дисципліни, проаналізували розвиток галузей і секторів, які близькі до лісового господарства і цілеспрямовано шукали стратегічне партнерство, щоб мати змогу розширювати власну сферу компетенції. Отже, у власному процесі розвитку виникла переконаність у тому, що лісівництво історично походить з практики, пройшовши період, який зазнав впливу знання прикладних наук. Потім Університет вступив у фазу розвитку лісівничих дисциплін і тепер вони знову повинні повернутися до практики. У цьому сенсі здається, що коло замикається тут, і університети мають справитися з додатковим, важливим завданням, тобто більш ніж раніше, на додаток до викладання і науково-дослідної роботи, результати досліджень також повинні здійснюватися на практиці. Водночас навчання повинно здійснюватися так, щоб воно також забезпечувало безперервні пропозиції для навчання в роботі, і університети повинні бути осередком для всіх відповідних впливів інших наук, які є і будуть важливими для лісогосподарської практики. Це створює не новий, а ширший профіль. Як наслідок, більше не навчаємо рівнозначних випускників, а випускників лісівництва з дуже індивідуальними спроможностями, досягненнями і рисами, які підходять як різні ключі в різні замки практичних завдань. Цей шлях допоміг РУПН зберегти своє майбутнє, задовольнити високий попит серед молодих студентів і бути визнаним як "найменший університет передового досвіду" в Німеччині.

Біографія автора

Бастіан Кайзер, Університет прикладних наук, м. Роттенбург-ам-Неккар

Prof. Dr. Dr. h.c., Rektor Professur für Angewandte Betriebswirtschaft (Economics) Hochschule für Forstwirtschaft Rottenburg (HFR)

Посилання

Kaiser, B. (1999). Forst- und Holzwirtschaft – eine Einschätzung der derzeitigen Marktverhältnisse. Vortrag im Rahmen einer Fortbildung für Forstfachkräfte an der Lehranstalt für Forstwirtschaft der Landwirtschaftskammer Schleswig-Holstein am 25.10.99, Bad Segeberg. Publizierte Grundlage des Vortrages siehe Holz-Zentralblatt, Nr. 104–107.

Kaiser, B. (1999). Kundenpflege oder Subventionen? Dreiteiliger Aufsatz zur Lage der Starkholz-säger im Holz-Zentralblatt, Nr. 104, 105, 106 und 107. (jeweils Seite 3)

Kaiser, B. (2000). Kooperation statt Wettbewerb bis in den Ruin. Aufsatz im Holz-Zentralblatt, Nr. 47/48, 654–656.

Kaiser, B. (2001). Mehr Kundennähe mit weniger Förstern und weniger Sägewerken? – Gedanken zu marktpolitischen Entwicklungen in Forst- und Holzwirtschaft. In: Holz-Zentralblatt, Nr. 123, 1523 p.

Kaiser, B. (2005). Vom Push zum Pull – Der Perspektivewechsel in der Wertschöpfungskette von Forst- und Holzwirtschaft. In: Schweizerische Zeitschrift für Forstwesen, 8/05, 269 273

Kaiser, B. (2010). Gedanken zur Internationalität der Forstwirtschaft – oder: Der brave Mann denkt an sich, selbst zuletzt. In: proWald, Deutscher Forstverein (Hrsg.), Heft Januar 2010, 4–5

Kaiser, B. (2013). Wie nachhaltig ist die forstliche Nachhaltigkeit? – Gedanken zu einem hehren Ziel. In: proWald, Deutscher Forstverein (Hrsg.), Heft November 2013, 8–11

Schmithüsen F., Kaiser, B., et al. (2003). Unternehmerisches Handeln in der Wald- und Holzwirtschaft. Betriebswirschaftliche Grundlagen und Managementprozesse. dbv-Verlag Gernsbach, 551 Seiten.

Schmithüsen, F., & Kaiser, B., et al., (2013). Entrepreneurship and Management in Forestry and Wood Processing – Principles of Business Economics and Management Processes, 496 p. Text, Figures and Tables; Routledge Verlag, London, Explorations in Environmental Economics, Hardback Edition.

Schmithüsen, F., Kaiser, B., et al. (2009). Unternehmerisches Handeln in der Wald- und Holzwirtschaft. Betriebswirtschaftliche Grundlagen und Managementprozesse. 2., aktualisierte und erweiterte Auflage. dbv-Verlag Gernsbach. 610 Seiten.

Опубліковано
2019-12-26
Як цитувати
Кайзер, Б. (2019). Вплив сучасних викликів на розроблення перспективних освітніх програм лісового господарства. Науковий вісник НЛТУ України, 29(10), 22-24. https://doi.org/10.36930/40291003