Кваліметрія лісоматеріалів ялиці білої в Українських Карпатах
Анотація
Вивчено розмірно-якісні характеристики стовбурної деревини ялиці білої в експлуатаційних лісах Тур'я-Реметівського та Порошківського лісництв ДП "Перечинське лісове господарство". Кваліметричними дослідженнями охоплено 90 зрубаних дерев віком від 59 до 99 років, висота яких змінювалась від 27,7 до 38,5 м; довжина ділової деревини стовбура знаходилась в межах 11,5-26,4 м. Встановлено особливості формування безсучкової зони дерева та зміну діаметрів у нижній частині стовбура, що істотно визначає якість лісоматеріалів загалом та класів A і B зокрема. Проаналізовано середню ширину річного кільця на ¾ радіуса периферійної деревини стовбура та наявність вади деревини "рогівка". Виявлено істотне збільшення вмісту пізньої деревини в річному кільці лісоматеріалів ялиці білої. Встановлено прямолінійну залежність між висотою дерева та окружностями лісоматеріалу: посередині, у нижньому та верхньому торцях. Досліджено залежності між довжиною безсучкової зони дерева та діаметром у нижньому торці лісоматеріалу, що характеризується помірним кореляційним зв'язком. Між віком дерева та діаметром несправжнього ядра виявлено високу тісноту зв'язку. Віковий чинник у поєданні з глобальними кліматичними змінами зумовлює збільшення не тільки кількості дерев із несправжнім ядром, але й площі пошкодження заболонної деревини ялиці білої. З'ясовано, що в досліджуваних ялицевих деревостанах діюча система лісогосподарювання зумовлює формування лісових екосистем з низькоякісною стовбурною деревиною.
Посилання
Gazol, A. J., Camarero, J., Gutieerrez, E., et al. (2015). Distinct effects of climate warming on populations of silver fir (Abies alba) across Europe. Journal of Biogeography, 42(6), 1150–1162. https://doi.org/10.1111/jbi.12512
Herushynskyy, Z. Yu. (1996). Typolohiya lisiv Ukrainskych Karpat. Lviv: Piramida. [In Ukrainian].
Lisotaksatsijnyj dovidnyk. (2013). Kiev: Publishing House "Vinichenko". [In Ukrainian].
Rigling, A., & Schaffer, H. P. (Eds). (2015). Forest Report 2015. Condition and Use of Swiss Forests. Federal Office for the Environment, Bern, Swiss Federal Institute WSL, Birmensdorf, 144 p.
Sbirnyk tekhnichnykh umov na klasyfikacjyu lisomaterialiv. (2019). Kiev: DP "Lisohospodarskyi innovacijnyj centr". [In Ukrainian].
Schmidt, O. (2011). Waelder im Klimawandel – Weisstanne und Kuestentanne. Freising: LWF Wissen, 66 p.
Авторське право (c) 2018 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.