СОСНОВІ НАСАДЖЕННЯ ДП "КОРОСТИШІВСЬКЕ ЛГ" НА ҐРУНТАХ ІЗ КРИСТАЛІЧНИМИ ПОРОДАМИ

  • S. B. Kovalevskii Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ
  • A. V. Krol Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ
Ключові слова: сосна звичайна, лісові культури, ріст, кам'янисті породи

Анотація

Досліджено особливості формування ґрунтових умов на території Українського Полісся. Показано недостатнє вивчення особливостей росту та розвитку насаджень сосни звичайної Центрального Полісся на ґрунтах з наявністю та виходом на поверхню кам'яних порід. У регіоні досліджень найпоширенішими є дернові середньо опідзолені супіщані та піщані ґрунти. На глибині 74–86 см розташована материнська гірська порода, яка за механічними властивостями належить до дрібнозернистого жовтуватого піску в деяких місцях (на пагорбах і верхніх частинах схилів, а також просто на рівному рельєфі) на глибині 15–24 см та, що також трапляється нерідко, виходять кам'яні породи на поверхню ґрунту у вигляді щебеню та валунів. Дослідження проведено на пробних площах, закладених у насадженнях із заляганням та виходом на поверхню кам'яних порід. У ДП "Коростишівське лісове господарство" культури сосни звичайної на ділянках з наявністю кам'яних порід у ґрунті почали створювати 100 років тому назад. До сьогодні збереглися високопродуктивні та біологічно стійкі насадження, які створені на таких ґрунтах, на загальній площі 569 га. Характерною особливістю насаджень цього підприємства є наявність лісів на великих площах з низькою повнотою. Як природні, так і штучні насадження різного віку займають землі із глибоким і близьким до денної поверхні розташуванням кам'яних порід і навіть на деяких ділянках каміння виходить на поверхню землі.

Біографії авторів

S. B. Kovalevskii, Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ
д-р с.-г. наук, професор кафедри дендрології та лісової селекції
A. V. Krol, Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ
здобувач кафедри дендрології та лісової селекції

Посилання

Aristovskai, T. V. (1980). Mikrobiologij procesov pochvoobrazovanij. [Microbiology of soil formation processes]. Leningrad: Nauka. 187 p. [In Russian].

Gensiruk, S. A. (1992). Lesa Ukraini. [Forests of Ukrainian]. Kyiv: Naukova Dumka. 408 p. [In Ukrainian].

Gordienko, M. I., Mayrer, V. M., & Kovalevskiy, S. B. (2000). Metodichni vkazivki do vivchenij ta doslidgenij lisovih kyltyr. [Methodological guidelines for the study and research of forest crops]. Kiev: RVV NAU. 103 p. [In Ukrainian].

Ogievskii, V. V., & Khitrova, A. A. (1967). Obsledovanie i issledovanie lesnih kultur. [Inspection and research of forest cultures]. Leningrad: Izd. LTA. 50 p. [In Russian].

Pogrebniak, P. S. (1968). Obschee lesovodstvo. [General forestry]. Moscow: Kolos. 440 p. [In Russian].

Urkevich, I. D. (Ed.), et al. (1969). Vlianie pochvennih yslovii na rost drevesnih rasrenii. [The influence of soil conditions on the growth of woody plants]. Minsk: Nauka and tehnika. 115 p. [In Russian].

Zamorii, P. K. (1955). Narisi pro prirody i silske gospodarstvo Ukrainskogo Polissia. [Essays on nature and agriculture of the Ukrainian Polissya]. Kiev: Vyd-vo Kyivskoho derzhavnoho universytetu im. T. H. Shevchenka. 530 p. [In Ukrainian].

Опубліковано
2018-03-05
Як цитувати
Kovalevskii, S. B., & Krol, A. V. (2018). СОСНОВІ НАСАДЖЕННЯ ДП "КОРОСТИШІВСЬКЕ ЛГ" НА ҐРУНТАХ ІЗ КРИСТАЛІЧНИМИ ПОРОДАМИ. Науковий вісник НЛТУ України, 28(1), 20-23. https://doi.org/10.15421/40280103
Розділ
Лісове та садово-паркове господарство

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають