Вплив системи догляду за кроною на декоративність і довговічність рослин сортів Syringa vulgaris L.

Ключові слова: Syringa vulgaris L.; формування крони; декоративність; довговічність

Анотація

Досліджено вплив способів обрізування крони рослин Syringa vulgaris L. на їхню декоративність і довговічність. Встановлено, що досягти найкращого результату можна тільки за регулярного догляду за кроною. Спонукає до цього, щонайперше, дихотомічне (несправжнє) гілкування, за яким кожна однорічна гілка продукує навесні два пагони з верхівкової пари бруньок та ще кілька – з бруньок, що розташовані нижче по осі цієї гілки. Отже, щороку загальна їхня кількість щонайменше потроюється. Коренева система не зможе за цей час збільшити в таких обсягах свою масу і фізіологічну активність, що корелятивно спричиняє значне зменшення розмірів пагонів і суцвіть. Якщо догляд був нерегулярний або відсутній, виникає потреба інтенсивного прорідження або кардинального омолодження крони. Доведено, що цими заходами можна поліпшити декоративність рослин, але на довговічність вони вплинуть негативно. Зумовлює це дві причини. Перша – запобігання ран внаслідок видалення гілок на кільце. Встановлено, що навіть 1,5-2,0-сантиметрові зрізи на стовбурі чи скелетних гілках ніколи не загояться, а за 10-15 років їхня деревина струхліє, утворивши порожнину. Деревина великих ран руйнується швидше, що призводить до виникнення дупел та повільного відмирання всієї рослини. Другою причиною вкорочення довговічності є раптово порушений функціональний корелятивний коренево-листковий зв'язок, що є наслідком різкого зменшення в омолодженій рослині надземної частини. Спочатку це призведе до сповільнення фотосинтезу (крона майже відсутня), а потім, корелятивно, й до затухання кореневого синтезу: через мізерне надходження асимілятів до коренів. Унаслідок цього загальна маса фізіологічно активної частини кореневої системи теж значно зменшиться, що негативно вплине на довговічність рослини загалом. Декоративність кущів через це з року в рік погіршується. Також встановлено, що до обрізування крони змушує й загущена посадка бузків. Для відновлення її декоративності спочатку варто видалити кволі рослини, а в решти – знизити крону приблизно на третину аби наблизити її до кореневої системи, що забезпечить рослинам фізичну витривалість та дещо внормує в них функціональний коренево-листковий зв'язок. Здійснити цей захід треба якомога раніше в часовому вимірі, бо, окрім згаданого, рослини почнуть страждати й від хвороб. Потужні гілки потрібно вкорочувати, а не вирізати на кільце, аби не нанести стовбурам і гілкам першого порядку великих ран. За такого підходу до обрізування крони бузки будуть декоративними й здебільшого випадків – довговічними.

Біографії авторів

В. К. Горб, Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка, НАН України, м. Київ

канд. біол. наук, ст. наук. співробітник, відділ дендрології

Ю. О. Клименко, Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка, НАН України, м. Київ

д-р с.-г. наук, ст. наук. співробітник, завідувач відділу дендрології

Н. І. Довгалюк, Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка, НАН України, м. Київ

пров. інженер, відділ дендрології

Посилання

Brikell, K. (1987). Obrezka rastenii. Moscow: Publishing Mir, 197 p. [In Russian].

Gormov, A. N. (1963). Siren. Moscow: Publishing Moskovskiy rabochiy, 247 p. [In Russian].

Kazarian, V. O. (1969). Starenie vysshikh rastenii. Moscow: Publishing Nauka, 312 p. [In Russian].

Rubtcov, L. I., Mikhailov, N. L., & Zhogoleva, V. G. (1980). Vidy i sorta sireni, kultiviruemye v SSSR. Kiev: Publishing Nauka, 126 p. [In Russian].

Опубліковано
2020-09-17
Як цитувати
Горб, В. К., Клименко, Ю. О., & Довгалюк, Н. І. (2020). Вплив системи догляду за кроною на декоративність і довговічність рослин сортів Syringa vulgaris L. Науковий вісник НЛТУ України, 30(4), 14-18. https://doi.org/10.36930/40300402
Розділ
Лісове та садово-паркове господарство