Сезонні ритми росту і розвитку Ailanthus Altissima Mill. в умовах Правобережного Лісостепу і Степу України

  • V. P. Shlapak Уманський національний університет садівництва, м. Умань
  • V. V. Mamchur Уманський національний університет садівництва, м. Умань
  • S. A. Koval Уманський національний університет садівництва, м. Умань
  • G. P. Ishchuk Уманський національний університет садівництва, м. Умань
  • S. S. Kurka Уманський національний університет садівництва, м. Умань
Ключові слова: Aailanthus altissima Mill.; ріст; розвиток; вегетаційний період; температура

Анотація

Досліджено сезонні ритми розвитку та росту айланта найвищого (Aailanthus altissima Mill.) в умовах Правобережного Лісостепу і Степу України. Встановлено терміни проходження різних фаз розвитку A. altissima в умовах Правобережного Лісостепу і Степу України. Доведено, що за сумарною сонячною радіацією як показником, від якого залежить ріст і розвиток рослин, Правобережний Лісостеп і Степ України близькі до більшості районів природного поширення A. altissima у Південно-Східній Азії. Обґрунтовано, що вегетаційний період у Правобережному Лісостепу України триває 190-200 діб, і 210-220 діб у Степу України, а суми активних температур (понад +10 °С) у Правобережному Лісостепу становлять 2800-3000 °С, а в Південному Степу в умовах природного ареалу – 3300-3500 ºС. Період вегетації A. altissima в середньому становить 190-200 діб у Правобережному Лісостепу України і 210-220 діб у Степу України. Вегетаційний період у рослин A. altissima починається у разі настання середньодобової температури +7,8-10,5°С з фаз бубнявіння та розпукування бруньок. Основні фази сезонного розвитку рослин A. altissima у Степу настають на декілька діб раніше, ніж у Лісостепу, що пояснюють швидшим зростанням суми температур у степовій зоні. Встановлено, що на механізми, які регулюють ростові процеси, безпосередньо впливає температура повітря. Досліджено основні фази сезонного розвитку виду A. altissima інтродукованого в Правобережному Лісостепу і Степу України. Наведено результати дослідження основних фаз росту й розвитку рослин виду А. altissima, які зростають у Національному дендрологічному парку "Софіївка" НАН України, Уманському НУС, у зелених насадженнях Умані та Уманського району, Одеси, Миколаєва. Виявлено, що фаза бутонізації A. altissima розпочинається за суми ефективних температур +249 °С, що припадає на третю декаду квітня в Лісостепу та на другу – у Степу. Проміжок часу від початку бутонізації до початку квітування становить у середньому 24 доби. Початок квітування спостерігаємо за суми ефективних температур +543 °С. Після закінчення квітування від моменту запліднення до початку достигання насінини відбувається її розвиток. Дозрівання плодів A. altissima спостерігаємо наприкінці липня, що триває до кінця жовтня – першої декади листопада. Порівнюючи проходження всіх основних фаз сезонного розвитку рослин A. altissima в Правобережному Лісостепу та Степу України, можна зробити висновок, що в Степу вони настають на декілька діб раніше, ніж у Лісостепу. Це пояснено особливостями зростання суми температур у Степовій зоні.

Біографії авторів

V. P. Shlapak, Уманський національний університет садівництва, м. Умань

д-р с.-г. наук, професор, завідувач кафедри лісового господарства

V. V. Mamchur, Уманський національний університет садівництва, м. Умань

канд. с.-г. наук, викладач, кафедра лісового господарства

S. A. Koval, Уманський національний університет садівництва, м. Умань

канд. с.-г. наук, доцент, кафедра лісового господарства

G. P. Ishchuk, Уманський національний університет садівництва, м. Умань

канд. с.-г. наук, доцент, кафедра лісового господарства

S. S. Kurka, Уманський національний університет садівництва, м. Умань

канд. біол. наук, доцент, кафедра лісового господарства

Посилання

Alexeyev, R. P. (1998). Method of analysis of plant development, taking into account meteorological factors. Michurinsk: Publishing House MGSHA, pp. 106–107. [In Ukrainian].
Nesterov, Ya. S., & Tikhonov, V. A. (1972). A method for determining the terms of the period of rest of the fruit crops. Scientific achievements in practice, 2, 149–151. [In Ukrainian].
Observations. (1975). The method of phenological observations in the botanical gardens of the USSR. Moscow: GSS of the Academy of Sciences of the USSR, 27 p. [In Russian].
Plotnikova, L. S. (1973). The program of observations on the general and seasonal development of deciduous tree plants at their introduction. Experience in introducing tree plants. Moscow: Science, pp. 80–85. [In Russian].
Yurkevich, I. D., Golod, D. S., & Yaroshevich, E. P. (1980). Phenological researches of woody and herbaceous plants. MN: Science and Technology, 88 p. [In Ukrainian].
Zaitsev, G. N. (1981). Phenology of woody plants. Moscow: Science, 120 p. [In Russian].
Опубліковано
2019-09-26
Як цитувати
Shlapak, V. P., Mamchur, V. V., Koval, S. A., Ishchuk, G. P., & Kurka, S. S. (2019). Сезонні ритми росту і розвитку Ailanthus Altissima Mill. в умовах Правобережного Лісостепу і Степу України. Науковий вісник НЛТУ України, 29(7), 112-114. https://doi.org/10.15421/40290722
Розділ
Лісове та садово-паркове господарство

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 > >>