Загальні відомості про клеї, склеювання та термічно модифіковану деревину

  • B. Ya. Kshyvetskyy Національний лісотехнічний університет України, м. Львів
  • H. M. Datskiv Національний лісотехнічний університет України, м. Львів
  • Yo. V. Andrashek Національний лісотехнічний університет України, м. Львів
Ключові слова: клеї; термічно модифікована деревина; склеювання; міцність; довговічність

Анотація

Наведено аналіз клеїв, які використовують для склеювання деревини у деревообробному і меблевому виробництвах, зважаючи на їх екологічність, токсичність, походження, економічність, способи виробництва і сфери застосування. Особливу увагу приділено термопластичним полівінілацетатним клеям, які є одними з найперспективніших на сьогодні для склеювання як звичайної, так і термічно модифікованої деревини. В умовах зростання вимог до екологізації промисловості та обмежень використання матеріалів, що містять шкідливі хімічні компоненти, виникла потреба у розробленні нових методів модифікування деревини, які базувались би на принципах екологічності та ресурсоощадності. Показано, що за дії на деревину температури 180–240 °С в її біологічному складі відбуваються незворотні зміни, які впливають на властивості кінцевого продукту, зокрема: покращена формостійкість та стійкість до високих температур, абсолютна стійкість до біологічних уражень, висока вологостійкість (адсорбційні властивості у 3–5 разів нижчі, ніж у звичайної деревини), однорідність кольору за глибиною, довговічність, екологічність тощо. Усі зазначені вище властивості термічно модифікованої деревини зумовлюють універсальність її використання: як конструкційного матеріалу, стійкого до атмосферних впливів (вуличні конструкції, ландшафтний дизайн, будівництво мостів, причалів, облицювання водних каналів), для зовнішнього та внутрішнього оздоблення фасадів та житлових приміщень, виготовлення меблів, підлогового покриття, музичних інструментів тощо. Сфера застосування термодеревини така ж широка, як і сфера застосування звичайної деревини. Зокрема, з термічно модифікованої деревини можна виготовляти малі архітектурні форми, садово-паркові конструкції. Одним з пріоритетних напрямів наукових досліджень є вивчення термодеревини, що може використовуватися як матеріал для несних конструкцій. Зокрема, у вигляді композитного клеєного бруса ("клеєний термобрус"), що об'єднує ламелі з модифікованої та звичайної деревини. Наведено аналіз впливу зміни фізико-механічних властивостей термічно модифікованої деревини на міцність та довговічність клейових з'єднань.

Біографії авторів

B. Ya. Kshyvetskyy, Національний лісотехнічний університет України, м. Львів

д-р техн. наук, професор, завідувач кафедри технологій захисту навколишнього середовища, деревини, безпеки життєдіяльності та соціальних комунікацій

H. M. Datskiv, Національний лісотехнічний університет України, м. Львів

ст. лаборант, кафедра технологій меблів та виробів з деревини

Yo. V. Andrashek, Національний лісотехнічний університет України, м. Львів

канд. техн. наук, доцент, кафедра технологій захисту навколишнього середовища, деревини, безпеки життєдіяльності та соціальних комунікацій

Посилання

GOST 1899280. (2001). Dispersiia polivinilatcetatnaia gomopolimernaia grubodispersnaia. Tekhnicheskie usloviia. Moscow: Izd- vo standartov, izmnen., 21 p. [In Russian].
Kshyvetskyi, B. Ya., & Solonynka, V. R. (2007). Termoplastychni kompozytsii na osnovi polivinilatsetatu (PVA) ta yikh vykorystannia v derevoobrobnii haluzi. Scientific Bulletin of UNFU, 17(6), 92–95. [In Ukrainian].
Kshyvetskyi, B. Ya., & Tyvunka, I. Y. (2018). Mitsnist ta dovhovichnist termoplastychnykh kleiovykh ziednan derevyny. Lviv: TzOV Halytska vydavnycha spilka, 232 p. [In Ukrainian].
Prokopovych, B., Voitovych, I., Haida, S., & Kshyvetskyi, B. (2002). Tlumachnyi slovnyk z derevoobroblennia. Lviv: Romus  Polihraf, 280 p. [In Ukrainian].
Wood. (2003). ThermoWood: Handbook – Helsinki. Finland: International ThermoWood Association.
Опубліковано
2019-04-25
Як цитувати
Kshyvetskyy, B. Y., Datskiv, H. M., & Andrashek, Y. V. (2019). Загальні відомості про клеї, склеювання та термічно модифіковану деревину. Науковий вісник НЛТУ України, 29(3), 81-84. https://doi.org/10.15421/40290317
Розділ
Технологія та устаткування