Плодоношення та природне поновлення Sorbus torminalis (L.) Crantz під наметом дубових насаджень у Південно-Подільському Лісостепу України
Анотація
Розглянуто вплив природних чинників на процеси плодоношення та природного поновлення Sorbus torminalis (L.) Crantz (береки лікарської) в дубово-грабових насадженнях. Включення Sorbus torminalis до Червоної Книги України (2009) не є достатнім для збереження цього виду та його середовища існування. Це лише початковий етап програми зі збереження на території України рідкісних і зникаючих видів. Аналізуючи плодоношення та природне поновлення популяції Sorbus torminalis на території Національного природного парку "Кармелюкове Поділля" та прилеглих територій проходження південно-східної межі поширення виду, з'ясовано залежність плодоношення від сумарної дії комплексу чинників: еколого-біологічних і біометричних. Серед чинників, які впливають на динаміку поновлення береки лікарської у свіжих дібровах, найголовніше значення мають: кліматичні умови, видовий склад деревостану і підросту, повнота, густота, біологія цвітіння (кількість генеративних органів), рясність плодоношення, розміри та маса плодів, особливості проростання насіння, зоогенні чинники. Посушливі 2015–2017 рр. сприяли ранньому дозріванню плодів і швидкому опаданню. Плоди дрібні переважно з однією насіниною. У 2018 р., з вологим і теплим літом, зафіксовано високу врожайність береки лікарської з великими, соковитими плодами із двома-трьома дозрілими насінинами. Встановлено, що в дубово-ясеневих насадженнях плоди найдрібніші, рясність плодоношення низька; у дубово-грабових насадженнях – рясність середня, але у дерев, які ростуть на узліссі – рясність висока. Оцінено вагомість абіотичних чинників, які впливають на проростання насіння, розвиток самосіву та підросту головних і супутніх деревних порід. За результатами польових досліджень встановлено, що молоде покоління Sorbus torminalis у дубово-грабових насадженнях поновлюється з насіння, що є своєрідним тестом оцінки життєвості виду. Територія є цінним лісовим масивом південно-східної частини Поділля. У його межах збереглися унікальні природні комплекси, тому поновлення рідкісних рослин відповідає вимогам, що ставляться до створення заказників загальнодержавного значення.
Посилання
Bodnar, A. O., & Hordiienko, M. I. (2006). Formuvannia lisovykh nasadzhen u dibrovakh Podillia, (pp. 237–284). Kyiv, 320 p. [In Ukrainian].
Budzhak, V. V. (1996). Bereka (Sorbus torminalis (L.) Crantz) u pivnichnii Bukovyni ta pivnichnii Bessarabii (khronolohiia, bioekolohiia, okhorona). Doctoral Dissertation for Biology Sciences (03.00.12 – Plant Physiology). Chernivtsi, 293 p. [In Ukrainian].
Gorshenin, N. M., & Shvidenko, A. I. (1977). Lesovodstvo. Lviv, 304 p. [In Russian].
Hordiienko, M. I., Bondar, A. O., & Krynytskyi, H. T. (2006). Lisovi nasadzhennia Vinnychchyny. Kyiv, 248 p. [In Ukrainian].
Piatnitckii, S. S. (1994). Lesovozobnovlenie v usloviiakh levoberezhnoi Lesostepi. (Vol. 45). Lesorazvedenie i vozobnovleniem, (pp. 3–23). Kyiv, 340 p. [In Russian].
Podillia. (2017a). Litopys pryrody NPP "Karmeliukove Podillia". (Vol. 4). Chechelnyk, 141 p. [In Ukrainian].
Podillia. (2017b). Litopys pryrody NPP "Karmeliukove Podillia". (Vol. 5). Chechelnyk, 86 p. [In Ukrainian].
Pohrebniak, P. S. (1993). Lisova ekolohiia i typolohiia lisiv, (pp. 136–141). Kyiv, 320 p. [In Ukrainian].
Stoiko, S. M. (2009). Dubovi lisy Ukrainskykh Karpat: ekolohichni osoblyvosti, vidtvorennia, okhorona, (pp. 151–155). Lviv, 260 p. [In Ukrainian].
Авторське право (c) 2018 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.