Особливості загострювання ножів лущильних і шпоностругальних верстатів

  • Yu. І. Ozymok Національний лісотехнічний університет України, м. Львів
  • І. О. Ben Національний лісотехнічний університет України, м. Львів
Ключові слова: лезо ножа; поверхня ножа; абразивний інструмент; режими загострення; температура на поверхні; продуктивність процесу

Анотація

Розглянуто проблему загострювання ножів лущильних та шпоностругальних верстатів, яка є на підприємствах, що спеціалізуються з виготовлення струганого та лущеного шпону. Особливістю загострювання цих ножів є те, що вони мають широку задню поверхню, малі кути загострення та велику довжину. Велика зона контакту абразивного круга з поверхнею ножа призводить до утворення високих температур на поверхні ножа. Внаслідок цього змінюються початкові властивості леза, відбувається його припалювання, виникають великі завусениці, мікротріщини та інші дефекти. Наявні рекомендації щодо раціональних режимів загострення та доводіння дереворізальних інструментів, зокрема лущильних і шпоностругальних ножів, частково вирішують цю проблему, але істотно зменшують продуктивність процесу загострення. Оцінено та проаналізовано конструкції абразивних кругів, які застосовуються для загострення цих ножів. З'ясовано, що для загострення ножів з широкою задньою поверхнею потрібно удосконалювати та розробляти новий спеціальний абразивний інструмент, який повною мірою забезпечить якісне загострювання та високу продуктивність процесу. Цей інструмент не повинен потребувати значних змін у конструкції верстата для загострення дереворізальних ножів, повинен бути дешевим і надійним в експлуатації.

Біографії авторів

Yu. І. Ozymok, Національний лісотехнічний університет України, м. Львів

канд. техн. наук, доцент, кафедра деревообробного обладнання та інструментів

І. О. Ben, Національний лісотехнічний університет України, м. Львів

аспірант, кафедра деревообробного обладнання та інструментів

Посилання

Demyanovskii, K. I., & Dunaev, V. D. (1965). Zatochka derevorejuschih instrumentov. Moscow: Lesn. Prom-st, 201 p. [In Russian].
Demyanovskii, K. I., & Dunaev, V. D. (1975). Zatochka derevorejuschih instrumentov. Moscow: Lesn. Prom-st, 176 p. [In Russian].
Loskutov, V. V. (1962). Shlifovanie metallov. Moscow: Mashgiz, 279 p. [In Russian].
Ozimok, Y. I. (2004). Novii abrazivnii instrument dlya zagostrennya tovstih derevorizalnih nojiv. Scientific Bulletin of UNFU, 14(1), 81–84. [In Ukrainian].
Rojkova, D. S. (Ed.). (1978). Konstrukcii nastroika i ekspluataciya oborudovaniya dlya podgotovki i zatochki derevorejuschego instrumenta. Moscow: Lesn. Prom-st, 248 p. [In Russian].
Опубліковано
2018-09-27
Як цитувати
OzymokY. І., & BenІ. О. (2018). Особливості загострювання ножів лущильних і шпоностругальних верстатів. Науковий вісник НЛТУ України, 28(7), 101-103. https://doi.org/10.15421/40280722
Розділ
Технологія та устаткування