Тізаноптерофауна інтродукованих рослин в умовах урбанізованих територій України

  • S. S. Baranova Національний авіаційний університет, м. Київ
  • M. N. Baranovskyy Національний авіаційний університет, м. Київ
Ключові слова: трипси; штучні екосистеми; фауна; трофічні зв'язки; антропогенні фактори

Анотація

Проаналізовано флору дванадцяти обраних парків міста Києва. Визначено кількість видів інтродукованих рослин на обраних ділянках. Досліджено антропогенні фактори, що проявляються у процесі створення парків, ботанічних садів, бульварів тощо. З'ясовано, що для створення таких екосистем використовують як місцеві декоративні рослини, так і багато інтродукованих декоративних і плодових рослин з багатьох країн світу. Встановлено особливі характеристики цих екосистем, що характеризуються гідроедафічними умовами середовища. Розглянуто екологічну детермінованість заселення трипсами рослин в умовах урбанізованих територій. Встановлено фактори, що впливають на щільність популяції, ритм активності, фізіологічні умови розвитку трипсів. Вивчено фауну трипсів урбанізованих територій, яка представлена трьома родинами: родина Thripidae, родина Aeolothripidae та родина Phlaeothripidae. Фауна трипсів урбанізованої території налічує 121 вид. Наведено чисельність представників трипсів за родами. Рід Thrips є найчисельнішим за наявними представниками. Виявлені трипси урбанізованої території поділено за трофічними зв'язками за типом живлення на: поліфаги, олігофаги, монофаги та хижаки. Найбільше представників багатоїдних видів трипсів – поліфагів. Також трипси поділено за трофічними зв'язками з рослинами на чотири групи: трипси, що мешкають у суцвітті рослин; злакові угруповання трипсів; трипси, що мешкають на листі молодих пагонів рослин; трипси, що мешкають на листі молодих пагонів дерев і кущів. Встановлено, що найбільше представників трипсів, що мешкають у суцвітті рослин.

Біографії авторів

S. S. Baranova, Національний авіаційний університет, м. Київ

аспірант, кафедра біотехнології

M. N. Baranovskyy, Національний авіаційний університет, м. Київ

д-р с.-г. наук, професор, кафедра біотехнології

Посилання

Biletska, H. A. (2016). Urboekolohiia 444. Retrieved from: http://bookdn.com/book_538.html. [In Ukrainian].
Didukh, Ya. P., & Al'oshkina, U. M. (2006). Klasyfikatsiia ekotypiv mista Kyieva. Naukovi zapysky. Seriia "Biolohiia ta ekolohiia", 54, 50–57. Kyiv: KM Hel'vetyka. [In Ukrainian].
Ekolohiia. (2001). Kyiv yak ekolohichna systema: pryroda-liudyna-vyrobnytstvo-ekolohiia. Kyiv: Tsentr ekolohichnoi osvity ta informatsii, 259 p. [In Ukrainian].
Serebriakov, V. V. (Ed.) (2001). Ekolohiia: dtv-Atlas. (Trans. from the 4th German Ed.) (Rudol'f and Rozmari Fanert Artists). Kyiv: Znannia-Pres. 287 p. [In Ukrainian].
Kirk, W. D. J., & Thrips, P. O. (1996). Box 963, Slough, SL2 3RS, England. 70 p.
Опубліковано
2018-06-27
Як цитувати
Baranova, S. S., & Baranovskyy, M. N. (2018). Тізаноптерофауна інтродукованих рослин в умовах урбанізованих територій України. Науковий вісник НЛТУ України, 28(6), 52-55. https://doi.org/10.15421/40280610
Розділ
Лісове та садово-паркове господарство